اولین قطعه عربی رستاک در چهارمین گام «در خانه_بی مرز»

02:00194۰

اولین قطعه عربی رستاک در چهارمین گام «در خانه_بی مرز»

گروه رستاک پس از انتشار سه قطعه از پروژه “در خانه_بی مرز”، در گام چهارم به بازآفرینی قطعه ای عربی پرداخته است به نام «هیه و های و هیه» که صبح فردا روانه بازار موسیقی می شود.

مجموعه «در خانه_بی مرز» یک پروژه فرامرزی متشکل از موسیقی کشورهای همسایه است که به روایت گروه رستاک بازخوانی و باز تنظیم شده است. گروه رستاک در این مجموعه سعی در نزدیک کردن فرهنگ های منطقه خاورمیانه و فلات ایران، داشته است و تاکنون ۳ اثر از سه کشور همسایه ایران (جمهوری آذربایجان، ترکیه و افغانستان) تولید نموده که همگی در قالب تک آهنگ در اختیار علاقه مندان موسیقی قرار گرفته است. این گروه ایرانی پس از دو دهه فعالیت در حوزه موسیقی فرهنگهای فولکلور، برای اولین بار سراغ موسیقی عربی رفته و آهنگی کمتر شناخته شده (برای غیرعرب زبانان) را انتخاب و بازآفرینی کرده است. قطعه «هیه و های و هیه» را می‌توان در دسته “موسیقی های کار” قرار داد. آفریقایی تباران ساکن خاورمیانه که حالا عضوی از جوامع عربی محسوب می شوند المان های فرهنگی و هنری سرزمین های مادری شان را با خود به کشورهای عربی سوغات آورده اند که یکی از این موارد موسیقی است و آهنگ «هیه و های و هیه» که بومیان آفریقا آن را حین “قهوه کوبی” زمزمه می کردند، با گذشت زمان این قطعه کهن، شکل و شمایل عربی به خود گرفته، به نحوی که اشعاری عاشقانه به زبان عربی به آواهای آهنگین آن اضافه شده و در طول سالیان دراز برای اعراب خاورمیانه تبدیل به یک آهنگ شاد و محبوب شده است. به همین جهت گروه رستاک در تجربه و چالشی جدید، دست به بازآفرینی این قطعه مشهور عربی زده است که ترکیبی از ریتم و موسیقی کهنِ غرب آفریقا و کشورهای عربی می باشد و برای میلیون ها انسان یادآور پویایی و کار در عین شادی و سرزندگی است.

رستاکی ها قطعه «هیه و های و هیه» را در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ منتشر می‌کنند، علاقه مندان به تهیه این آهنگ می توانند مانند گذشته از طریق سایت بیپ تونز اقدام به خرید قانونی این اثر زیبا نمایند.

لینک کوتاه
http://haftominmowj.ir /?p=15682

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند